Blog

Úprava - změna - stanov SVJ nabírá na obrátkách

15.04.2012 18:55
Už jen relativně krátkou dobu mají společenství vlastníků jendotek (SVJ), aby změnila nebo upravila své stanovy dle nového občanského zákoníku (NOZ). Polovina lhůty, kterou stát vymezil pro tuto změnu je pomalu, ale jistě pryč. Zástupci SVJ, kteří až doposud čekali, že proběhne novelizace NOZ,...

 

Diskuze - změny - úpravy - stanov SVJ dle NOZ

 

Změny v SVJ

Datum: 20.10.2017

Vložil: Pavel

Titulek: Povinnost opravy sklepních kójí

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Koupili jsme bytovou jednotku (ve 2 patře bez výtahu) v malém bytovém domě, kde jsou celkem 4 BJ. Nyní řešíme založení SVJ, protože dosud nebylo založeno. V domě není žádná kočárkárna a problém máme se sklepem, kde máme dle prohlášení vlastníka přiřazenou kóji k naší jednotce (doloženo i schematem). Celé sklepní prostory včetně jednotlivých kójí jsou v havarijním stavu a prakticky je nejde užívat tak, abychom si tam mohli uložit např. kočárek nebo i potraviny atd. Bude nutné řešit postavení nových konstrukcí kójí, nové elektroinstalace a zapravení omítek. Bohužel ve fondu oprav nejsou nyní žádně vtší prostředky.
Můj dotaz je, pokud ostatní vlastníci jednotek nesouhlasí s rekonstrukcí těchto prostor, lze je nějak zákonně přinutit, aby na to přistoupili?
Dokonce jsme nabídli, že si za vlastní peníze zrekonstruujeme kóji, abychom ji mohli užívat, ale i na toto nepřistoupili ostatní vlastníci s tím, že se to musí řešit celé komplexně v budoucnu, až se našetří.

Děkuji za jakékoliv informace.

Datum: 06.10.2016

Vložil: Vlasta

Titulek: Odvolání a volba členů představenstva BD

Dobrý den, jsme malé BD s 21 členy. Z důvodu nečinnosti představenstva ( 2 roky bez čl. schůze, nepředkládání řádné účetní závěrky, nezasílání dokladů na Obch.rejstřík, nevyplacení přeplatků za služby,... ) jsme písemně požádali o svolání čl.schůze, kdy jeden z bodů programu zní "zhodnocení a vyjádření spokojenosti s dosavadní činností představenstva BD". V rámci tohoto bodu chceme dát hlasovat o odvolání představenstva, jelikož většina členů je s činností a hospodařením představenstva BD nespokojena.
Naše dotazy zní:
- Můžeme v rámci tohoto bodu programu čl. schůze představenstvo odvolat?
- Musíme svolat další schůzi k volbě nového představenstva, kdy zvolit volební komisi, jak a kdy získat návrhy kandidátů a v jaké lhůtě vše uskutečnit?
- Existuje předpis upravující postup při provádění voleb, dle kterého máme postupovat? Jednací řád bytové družstvo nemá.
Za Vaši odpověď předem děkujeme.

Datum: 02.06.2016

Vložil: Nikola

Titulek: Stanovy SVJ/BD

Dobrý den,platí pro stanovy BD to samé jako pro stanovy SVJ??..Stanovy SVJ a jejich ustanovení vzniklá před 1. 1. 2014, která jsou v rozporu s novým občanským zákoníkem jsou od 1. 1. 2014 neplatná.Děkuji

Datum: 13.05.2016

Vložil: Karel Dostál

Titulek: Může být ve stanovách povinnost uklízet?

Doposud je všude napsáno,že majitel bytu a jeho nájemníci jsou povinni udržovat čistotu a pořádek ve spol.částech domu.Nikde ale není povinnost přímo uklízet,no a někdo se za to schovává a neuklízí.
Chceme dát do nových stanov větu,že každý majitel bytu-spoluvlastník je povinen provádět pravidelný úklid společných prostor podle rozpisu,pokud ale není úklid zajištěn jinak.

Datum: 04.05.2016

Vložil: Pavel

Titulek: Platba odměn vedení SVJ nájemníkem člena SVJ

Dobrý den, v našem SVJ má jeden z členů ve svém bytě nájemníka. Tento nyní odmítá uhradit ve vyúčtování za rok 2015 odměny vedení SVJ a poplatky za správu SVJ s tím, že jde pouze o věc členů SVJ, protože on sám nemá s SVJ nic společného a nemá nic takového uvedeno ani v nájemní smlouvě. Poplatky za správu domu a náklady bytu, kde je v nájmu, již uhradil. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Záznamy: 1 - 5 ze 85
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek