ceskatelevize.cz - Čtvrtinu bytů v Česku kupují cizinci – hlavně z bývalého SSSR

08.02.2015 18:00

Zájem cizinců o byty v Česku v posledních měsících prudce roste. Podle developerů teď tvoří zhruba čtvrtinu ze všech zájemců. Největší poptávku o byty  hlavně v Praze mají obyvatelé zemí bývalého Sovětského svazu. Většině cizinců slouží nemovitost jako investice. Svůj podíl na tom nese i krize ruské ekonomiky.

Počet cizinců, kteří investují do bytů v Praze, v posledních měsících prudce roste. "Aktuálně tvoří u naší společnosti 28 procent. Nejčastěji se jedná o cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu, tedy z Ruska, Ukrajiny, Ázerbajdžánu, případně Kazachstánu," podotkl mluvčí Central Group Milan Jankovský. 

Většina cizinců chce nemovitost jako investici. Vliv na tom má i slábnoucí rubl a tamní vysoké úrokové sazby. "V Rusku je nyní úroková sazba mezi 20 až 30 procenty, u nás se pro zahraniční klienty držíme mezi třemi a třemi a půl procenty," prohlásil Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí.

Cizinci nakupují rychle, vízum je časově omezené

Cizinci pak zakoupené byty často pronajímají. Česká republika totiž neumožňuje zahraničním vlastníkům v Česku žít – vízum dostanou jen na půl roku, vysvětluje Jana Paschkeová z česko-ruské realitní kanceláře Ellington. 

Kvůli vysoké poptávce zaměstnává řada developerů i zahraniční prodejce. A nejde přitom jen o jazykové znalosti jiný je i styl nákupu. "Cizinci jsou na rozdíl od Čechů omezeni časem. Ve většině případů přijedou jen na sedm až deset dní, během nichž musejí vybrat nemovitost a podepsat smlouvu," konstatoval prodejce z Ruska Erdni Sharmandzhiev. 

Nejvíc nemovitostí vlastní v Česku Slováci. Vedle poptávky obyvatel bývalého Sovětského svazu roste i zájem Vietnamců. A v posledních týdnech kvůli slabé koruně i Izraelců, Američanů a Australanů. Žádná přesná statistika, kolik nemovitostí v Česku cizinci skutečně vlastní, ale neexistuje. Často se totiž schovávají například za firmou, která má v tuzemsku sídlo.

  • Byty a domy mizí z trhu nemovitostí nejrychleji v Praze a v Ústí nad Labem, vyplývá to z aktuálních statistik serveru Sreality.cz. Naopak nejdéle na svého nového majitele čekají nemovitosti na Karlovarsku, Zlínsku a Plzeňsku. V hlavním městě se doba od zveřejnění nabídky po prodej bytu nebo domu pohybuje kolem tří měsíců, v posledních třech regionech čeká prodávající na kupce takřka dvakrát tak dlouho.

PODÍVEJTE SE: Průměrné ceny bytů v jednotlivých městech

 

zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/301004-ctvrtinu-bytu-v-cesku-kupuji-cizinci-hlavne-z-byvaleho-sssr/