osmd.cz - Hypoindex.cz: SVJ zřejmě odpadne povinnost měnit název

12.11.2015 13:57

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) se pomalu mohou začít radovat. Vláda v říjnu schválila návrh zákona, který ruší povinnost spolků a SVJ měnit název společenství. Společenstvím vzniklým před účinností nového občanského zákoníku tak od ledna 2016 částečně odpadne nadbytečná administrativní, organizační i finanční zátěž. Další povinnosti SVJ ale zůstanou. Návrh musí ještě schválit Poslanecká sněmovna.


Povinnost změnit název, aby se v názvu vyskytovalo kromě označení domu také sousloví „společenství vlastníků“, ukládá nový občanský zákoník od 1. ledna 2014 nově vzniklým SVJ, ale i SVJ starším. „Podle nové úpravy by se tedy už nemusely měnit názvy spolků a společenství vlastníků, které vznikly před účinností nového občanského zákoníku,“ říká Kateřina Procházková, tisková mluvčí portálu pravnigramotnost.cz. Pokud návrh projde, budou moci starší SVJ nadále používat pouze označení „společenství“.

Především větší a starší SVJ se v posledních dvou letech ohrazovaly proti změně dlouhodobě zažitého názvu. Zkoušely si vyjednat výjimku, kterou zákon za určitých podmínek připouští.

Lhůta na splnění změny názvu byla v občanském zákoníku stanovena na dva roky, vyprší tedy na konci letošního roku. Zatím ale ještě platí občanský zákoník, který SVJ tuto povinnost ukládá do konce roku.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Autor: Jana Zámečníková, 9.11.2015

více zde: www.osmd.cz/novinky/hypoindex.cz:-svj-zrejme-odpadne-povinnost-menit-nazev-1404037862.html