podnikatel.cz - Majitelé bytů budou muset nájemníkům umožnit trvalý pobyt, a to i osobám blízkým

22.04.2015 10:48

Pokud by prošel zákon o evidenci obyvatel, museli by majitelé nemovitostí umožnit nájemníkům nahlášení trvalého pobytu. A nejen jim, ale i osobám blízkým. Návrh zákona o evidenci obyvatel vyděsil majitele domů a bytů, kteří své nemovitosti pronajímají. Pokud zákon projde, budou si muset nájemci nahlásit v pronajímané nemovitosti trvalý pobyt. Na základě užívacího titulu nájemce k nemovitosti má navíc osoba blízká získat právo přihlásit se v pronajaté nemovitosti k trvalému pobytu bez souhlasu vlastníka či pronajímatele. To s sebou může podle majitelů nemovitostí přinést řadu rizik.

V pronajímané nemovitosti budete muset povolit trvalý pobyt i osobám blízkým

Pronajímatelé upozorňují na rizika, která se pojí s návrhem zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel. Nově by si nájemníci museli nahlásit trvalý pobyt v pronajímané nemovitosti. Jenže to není vše. Nájemci by totiž dle zákona získali možnost přivést do nemovitosti bez souhlasu majitele osoby blízké, které díky nim také získají trvalý pobyt v daném bytě. Majitelům nemovitostí se především nelíbí, že by se do jejich bytu díky tomuto zákonu mohli do jejich bytu k trvalému pobytu hlásit jako osoby blízké i lidé, kteří jsou například v exekucích. Bojí se o vybavení bytu, které je v jejich vlastnictví a nevědí, jak aktivně předejít dalším případným problémům s nájemníky, uvedla Kateřina Procházková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na problematiku společenství vlastníků a bytových družstev.

Majitelé nemovitostí navíc upozorňují i na další rizika, která se se zákonem pojí. Podle nich zákon zkomplikuje výpověď pro problémové nájemníky. Pronajímatelé se obávají, že se nájemníci budou při výpovědi odvolávat na své trvalé bydliště a zkomplikují tím vystěhování. Naši advokáti doporučují všem majitelům bytů, kteří se v souvislosti s připravovaným zákonem obávají o osud svého majetku a dalších případných komplikací, aby svá práva výrazněji zakotvili v nájemních či podnájemních smlouvách. Konkrétně navrhují do smluv vložit pasáž, která by trvalý pobyt umožňovala pouze po dobu trvání této smlouvy, uzavřela Procházková.

zdroj: www.podnikatel.cz/clanky/majitele-bytu-budou-muset-najemnikum-umoznit-trvaly-pobyt-a-to-i-osobam-blizkym/