probyznysinfo.cz - Řada korporací stále neupravila své zakladatelské listiny. Riskují zrušení

31.03.2015 13:04

K 30. červnu 2014 měly obchodní korporace upravit dle zákona své zakladatelské listiny, mnohé ale termín nestihly. Ještě před koncem minulého roku neměla změnu hotovou zhruba čtvrtina tuzemských společností. A řada firem tak neučinila dodnes. Riskují tím tučnou pokutu nebo dokonce zrušení.

30. června 2014 vypršel termín pro provedení úprav v zakladatelských listinách všech obchodních korporací. Ani do konce roku ale zhruba čtvrtina firem, podle zjištění Asociace podnikatel a manažerů, změnu požadovanou novým občanským zákoníkem nezrealizovala. Řada podniků tak neučinila dodnes. Vyplývá to z průzkumu portálu pravnigramotnost.cz. Společnosti tím riskují tučnou pokutu nebo dokonce zrušení.

 

"Ano, dodnes se nám ozývají zástupci firem, které žádají úpravu firemních dokumentů, aby nebyly v rozporu se zákonem," potvrzuje tisková mluvčí portálu pravnigramotnost.cz Kateřina Procházková. Nejčastějšími klienty žádajícími o změnu jsou podle ní společnosti s ručením omezeným, které mají jednoho majitele i jednatele v téže osobě.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Akciové společnosti a družstva už mají vesměs hotovo

Nejrychleji a nejkomplexněji zareagovaly velké akciové společnosti a družstva, ty vesměs stihly termín do konce června 2014, nebo těsně po uplynutí této lhůty. Obvykle je limitoval především absolutní nedostatek volných termínů u notářů, protože změna jejich stanov musela být stvrzena notářským zápisem.

Hlavně velké společnosti se pak přiklonily k podřízení se zákonu o obchodních korporacích – takzvanému opt-in, který je podle právních zástupců pro všechny firmy nejtransparentnější možností, jak předejít případným problémům v budoucnu.

Eseróčka obvykle chtějí nejlevnější variantu

"Většina společností s ručením omezeným se naopak přiklání k co možná nejjednoduššímu a nejlevnějšímu řešení. Žádají ve svých zakladatelských listinách upravit jen to nejnutnější tak, aby dokumenty neodporovaly současné právní legislativě, zároveň však nechtějí s jejich úpravou ztrácet žádný čas a už vůbec ne peníze," shrnuje situaci Procházková.

Volí proto tu nejlevnější možnou variantu, kdy není potřeba změnu zakladatelských dokumentů stvrdit notářským zápisem a co víc, dokonce není třeba ani pořizovat dvoutisícový kolek. Na druhou stranu si je většina majitelů vědoma toho, že se bez právní pomoci jednoduše neobejde, proto přenechávají vlastní úpravu listin advokátům a nezatěžují se administrativou související s těmito povinnostmi. Většina jednatelů si tedy objedná služby na klíč a uhrazením faktury je pro ně celá záležitost vyřešená.

Rejstříkové soudy jsou zavalené prací

Nejen v souvislosti s výše zmiňovanými změnami jsou zatím rejstříkové soudy doslova zavaleny prací. Hlásí, že jejich agenda vzrostla v posledním roce a čtvrt až na pětinásobek oproti normálu, a tudíž vesměs ani nestíhají provádět potřebné kontroly, kterými by zjistily, zda mají firmy svoji agendu v pořádku.

"Podnikatelé by na to rozhodně neměli spoléhat, zdaleka se to totiž netýká všech rejstříkových soudů v republice. Podle informací od našich advokátů se na ně už začínají obracet první klienti, kteří obdrželi písemné výzvy k tomu, aby do soudem stanoveného termínu sjednali nápravu a své zakladatelské listiny urychleně upravili," upozorňuje Procházková.

Pokud k nápravě nedojde, může soud společnosti udělit pokutu až do výše 100 tisíc korun, korporace může skončit i v likvidaci.

 

více zde: probyznysinfo.ihned.cz/c1-63770610-rada-korporaci-stale-neupravila-sve-zakladatelske-listiny-riskuji-zruseni