Řekli o nás - Český rozhlas

02.01.2015 16:48

Stát uleví bytovým družstvům, některá nestihla změnit stanovy

2. ledna  2015 v 02:07  
Bytovým družstvům hrozí sankce za to, že si nezměnila stanovy (ilustrační foto) - Foto: Honza Ptáček

Bytovým družstvům hrozí sankce za to, že si nezměnila stanovy (ilustrační foto)Foto: Honza Ptáček

Desítkám bytových družstev stále hrozí sankce za to, že si nezměnily stanovy. Tedy dokument, podle kterého mají fungovat. Úpravu stanov nařídil organizacím vloni nový občanský zákoník a s ním související zákon o obchodních korporacích. Jenže nová pravidla byla pro mnohá družstva nesplnitelná. Ministerstvo spravedlnosti proto v první novele zákoníku navrhuje změny tak, aby bytovým organizacím ulevily. Mohly by začít platit do letošního podzimu.

Problémy měly v loňském roce stovky bytových družstev a některým z nich se stanovy stále nepodařilo změnit. Příkladem je i jedno pražské družstvo, které nestihlo červnový termín, do kdy měly být stanovy upravené. 

„Notáři byli obsazení, na tom to ujíždělo. Lidé byli na dovolených, nebyli jsme schopni členskou schůzi svolat,“ popisovala členka družstva Blanka Tauberová. 

2:42

Bytovým družstvům stále hrozí sankce, pokud si nezměnily stanovy. Ministerstvo spravedlnosti chce bytovým organizacím ulevit v první novele zákoníku

Vložit na svůj web

Pro bytová družstva byla největší komplikací stoprocentní účast nutná pro změnu stanov. 

„Vznikly problémy, protože většinou tahle družstva nesehnala členy. Někteří členové třeba neaktualizovali údaje v seznamu členů, takže nebyli sehnatelní,“ říká advokátka z portálu pravnigramotnost.cz Bohdana Hejduková, která se věnuje bydlení. 

Ministerstvo spravedlnosti proto v první novele občanského zákoníku navrhlo pro bytová družstva změny. 

„Rušíme povinnost družstev a společenství vlastníků jednotek přijmout změnu stanov stoprocentní většinou. Nemohly toho dosáhnout a zároveň je k tomu zákon nutil,“ vysvětluje náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. 

Podle Františka Lébla, předsedy Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků, ale novela problémy dostatečně nevyřeší. 

„Byli jsme osloveni ministerstvem, abychom to připomínkovali. Řekli jsme, jak bychom si to představovali, aby se tato záležitost vůbec nevyžadovala, protože souhlas všech je neuskutečnitelný. S tím družstva zápasí do dnešního dne a nevím, jestli novela tohle napraví,“ vysvětluje František Lébl. 

Soudy zatím opozdilce netrestaly

Ministerstvo spravedlnosti doufá, že soudy zatím budou k některým bytovým družstvům tolerantní do doby, než se změní zákon. A nebudou je postihovat za to, že nemají ještě upravené stanovy. To ale podle Milana Taraby, předsedy Sdružení nájemníků České republiky, není správný postup: 

„To je trošku ohýbání zákona. Co by se stalo, kdyby nezávislý soudce řekl, že ho to nezajímá, má nějaké ustanovení zákona a podle něj bude postupovat. To je riziko.“ 

Soudy zatím v loňském roce opozdilce netrestaly sankcemi. „Městský soud v Praze nekoná žádnou plošnou akci, kterou by všechna družstva, která nesplnila tuto povinnost, postihl. Na druhou stranu se nedá do budoucna vyloučit, že v některých případech k tomu soud přistoupí. A to zejména tam, kde tomu bude zavdán podnět z veřejnosti nebo samotného družstva,“ vysvětloval na podzim soudce Městského soudu v Praze Tomáš Mottl. 

Soud může družstva vyzvat, aby stanovy upravila v náhradní lhůtě. Pokud tak opakovaně neudělají, mohou skončit i v likvidaci. 

 

Autor:  Petra Benešová  (pbe), Dominika Píhová

zdroj: www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/1438544