www.sreality.cz - Zápis do katastru nemovitostí není samozřejmostí

15.04.2014 23:15

Kupujete nebo převádíte byt do osobního vlastnictví a potřebujete přepsat nemovitost na katastru nemovitostí. Problémy mohou způsobit dluhy, které kupující nevědomky získá s bytem. Nový vlastník je pak povinen dluhy uhradit.

Dnes - Reality - Hypoindex.cz

Komplikace může způsobit i neexistující výpis z rejstříku společenství vlastníků, bez kterého vám byt do katastru nemovitostí nezapíší. S koupí bytové jednotky vám připadnou i dluhy, které jsou na nemovitost navázány. Řešením je podepsání bezdlužnosti nemovitosti od prodávajícího nebo nejlépe od správce nemovitosti. Pokud máte potvrzení, že původní vlastník nemá vůči správci domu žádné závazky – například nezaplacené příspěvky do fondu oprav nebo jiné obdobné platby. Pokud si ale tyto věci neohlídáte, můžete mít se zápisem do katastru nemovitostí problémy.

Přesně takové starosti měl s katastrem a se „svým“ bytem pan Kříž. Vyhlédl si prostorný byt a pracně vyřídil veškeré dokumenty spojené s hypotékou. Kupní smlouvu na byt podepsal až po novém roce, tedy podle aktuálního občanského zákoníku a už si bohužel neohlídal, že se pravidla poněkud zkomplikovala.

„Pan Kříž si totiž od prodávajícího nenechal doložit výpis z rejstříku společenství vlastníků.“ Upozorňuje advokátka Mgr. Bohdana Hejduková ze specializovaného portálu pravnigramotnost.cz. „V jeho případě se totiž jednalo o dům s více jak pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví minimálně tří různých vlastníků. Laicky řečeno – v tomto případě musí vlastníci založit ´společenství vlastníků´ a postarat se o jeho zápis do příslušného rejstříku. Tato povinnost však v  případě nemovitosti vyhlédnuté panem Křížem nebyla naplněna.“ 

Monika Hrušová

Celý článek zde

Autor: Redakce Sreality.cz

Zdroj: Hypoindex.cz

 

zdroj: www.sreality.cz/clanek/zapis-do-katastru-nemovitosti-neni-samozrejmosti/7949